Dobrodošli na web stranice CB Radio kluba " MORE "

  Što je Packet Radio, čemu sluzi i od čega se sastoji, možete pročitati u slijedećem tekstu. Ako ste previše lijeni možete odmah otići na download stranicu, skinuti neki program, instalirati ga te vidjeti kako sve to izgleda i radi. Za to nije potrebno imati ni radio postaju ni modem. Ipak, toplo preporučujem da pročitate ovaj tekst!

   Kao što je poznato ljudski glas možemo prenositi žicano (telefon, interfon) ili bežično putem radio valova uz pomoć radio-primopredajnika. Kada vršimo transfer podataka između dva računala obicno ih, preko modema, povezujemo žičano npr. telefonskim žicama prilikom spajanja na Internet. Odmah se nameće pitanje, ako ljudski govor možemo prenositi bežično zašto povezivanje dva (ili više) računala također ne izvedemo bežično?
PR (Packet Radio) je odgovor na ovo pitanje.

  Dakle, PACKET RADIO je sustav bežičnog povezivanja dva ili više računala uz pomoć radio-primopredajnika a u svrhu komuniciranja i transfera podataka. Osnovni elementi ovoga sustava jesu: PC (osobno računalo), radio primopredajnik, modem te odgovarajući software.

- PC - za ovu namjenu odgovara bilo koji PC sa procesorom od 286 na više sa crno-bijelim ili color monitorom i instaliranim DOS-om 2.0 ili višim. Mogua je upotreba i drugih vrsta računala Amiga, Atari pa i Comodore sa disketnom jedinicom ali je izbor software-a ograničen.

- RADIO-PRIMOPREDAJNIK - za ovu svrhu upotrebljavaju se amaterske radio-postaje koje rade na frekvencijama dodijeljene radio-amaterima te građanskom valu. U ovom tekstu biti ce riječ samo o CB radio postajama (gradjanski val). CB radio postaja za ovu namjenu mora imati FM (frekventna modulacija) područje rada. Radni kanal je obično 24.kanal FM (27,245 Mhz) iako nije uvjet. Testirajući nekoliko vrsta radio postaja u našem klubu naišli smo na teškoće u radu kod nekih modela postaja. Radio postaje tipa Alan 48plus, Alan 78plus (preporučljiva), Zodiac Tokyo, President Jackson, Lincoln, JFK rade besprijekorno. Ovaj popis ćemo nadopunjavati sukladno testiranju novih postaja.

- MODEM - izgledom podsjeća na externi fax modem ali je naravno potpuno drugačiji. Priključuje se na serijski port računala te na mikrofonski ulaz i izlaz na vanjski zvučnik na radio postaji. Postoji nekoliko različitih vrsta modema. Osim modema potreban je i TNC (terminal node controler), mini računalo koje upravlja radom modema. Nekim modemima nije potreban TNC. U tom slučaju TNC simuliramo na vlastitom računalu uz pomoć odgovarajućeg software-a. To je ujedno i najekonomičnije rješenje. Cijena takvog modema je oko 35 eura ,a software se moze besplatno skinuti sa Interneta ili dolazi u kompletu sa programom za PR.
   Brzina prijenosa je 1200 baud-a a ograničena je širinom frekvencijskog pojasa na CB-u. Možda će nam brzina prijenosa izgledati mala ali za normalnu komunikaciju (chat) je sasvim dovoljna, a ukoliko vršimo transfer veće količine podataka nakon započetog transfera možemo slobodno otici npr. spavati, sve ce se ionako obaviti automatski, a nikome necemo morati polagati račune za visoki telefonski račun kao kod Interneta. Nakon transfera, računala će ostati spojena ali to neće ometati ostale korisnike. Netko drugi moći ce nas konektirati na nekom drugom kanalu. Na drugom kanalu to ne znači drugi kanal na radio postaji nego drugi kanal u programu za PR. Programi imaju obično po deset kanala dakle (teoretski?!) moguće je komunicirati sa deset osoba u isto vrijeme. Također, modem ne ide u predaju ukoliko CB radni kanal nije slobodan tj. netko već koristi dotični kanal. Podaci se šalju u malim "paketima" do 255 znakova od tuda i naziv Packet Radio. Nakon svakog poslanog paketa modem traži potvrdu sa druge strane.
   Umjesto modema može se koristiti i zvučna kartica računala koja sa odgovarajućim driverima simulira modem. U tom slučaju potrebno je izraditi sklop prikazan ovdje. Više o tome možete pročitati ovdje!

- SOFTWARE - postoji veliki broj programa za PR, od toga većina ih je u DOS-u. Testirajući različite programe u našem klubu došli smo do zaključka da je T.O.P. najprimjereniji. GP (Graphic Packet) je primjeran za početnike i ima odlično riješeno grafičko sučelje koje ga na žalost prilično usporava. Uz pomoć dodatnog programa u GP-u je moguc transfer slika koje mozemo odmah vidjeti. Slike su u .gip formatu a koje konvertiramo iz .gif formata uz pomoć dodatnog programa. Ovo je korisno ukoliko šaljemo slike nekome tko nema mogućnosti pregledavanja slika. Naravno, moguć je i transfer svih ostalih formata slika (gif,jpg,bmp) koje kasnije pregledavamo u Windows-ima. Od ostalih programa spomenut ćemo BAYCOM, NPG, WINTNC (program za Windowse 9x). Sve te programe možete skinuti sa download stranice. Ukoliko želite vidjeti kako sve to izgleda možete instalirati program, pokrenuti ga te spojiti dva kanala medjusobno. Za to nije potrebno imati modem ni radio postaju a sve će izgledati kao kod stvarnog konektiranja. Više informacija na download stranici.

  Pošto je domet CB radio postaja ograničen, pravu vrijednost PR dobiva postavljanjem digipeater-a (repetitora) koji nisu nista drugo nego PC,CB postaja i modem te uspostavljanjem mreze digipeater-a na podrucju cijele drzave. Tako bi bilo omogućeno komuniciranje (preko tipkovnice i monitora PC-a) korisnika npr. iz Pule i Osijeka što je izravnim govorom preko CB radio valova gotovo nemoguće. Takve mreže postoje u Njemačkoj i Nizozemskoj (odakle dolazi i većina software-a) Italiji, Finskoj. U takve mreže uključeni su i BBS-i, obično na računalima u matičnim klubovima, gdje korisnici mogu ostavljati jedni drugima poruke. To bi mogli usporediti sa e-mail-om iako ovdje nema privatnosti, uostalom kao ni u običnom komuniciranju putem radio valova, pa svatko moze čitati svačiju poruku. Također, moguć je download podataka sa konektiranog računala (bez prisutnosti operatera na drugoj strani) naravno ukoliko on to želi te file-ove koje on ponudi. Znači možemo raditi svoje stranice na PR-u slično kao na WEB-u odnosno ponuditi stvari koje smo download-ali sa Neta ostalima na korištenje sa našeg računala putem PR, naravno ukoliko to zelimo. Vjerujemo da bi vlasnici Web stranica također imali interesa objavljivati svoje stranice (djelomicno ili u cijelosti) na PR. Vlasnici prijenosnih računala bi također došli na svoje. Kombinacija je bezbroj sve ovisi o maštovitosti i potrebama korisnika.

I ŠTO JE NAJVAŽNIJE
PACKET RADIO JE POTPUNO BESPLATAN !!!

  Stalne rubrike
         - CB na sportskim događanjima
         - Packet Radio
         - SSTV
         - Kontesti
    Podrška CB korisnicma
         - Download
         - Sheme
         - F.A.Q. (najčešće postavljana pitanja)
  Sponzori
         - Sponzori koji nam pomažu u radu
 
 
 
Design & hosting by ELING - image